výcvik na základně NASA

Donesla se nám informace, že se ve vesmírném prostoru nachází velmi důležitá věc, kterou potřebujeme získat. Neváhaly jsme ani minutu a začaly podstupovat všechny kroky, které jsou potřeba pro výpravu mimo zemskou půdu. 

První z nich je samozřejmě návštěva základny NASA, kde nás čekal výcvik. Nejbližší centrum vesmírných záležitostí se nachází v Jindřichově Hradci, kde nám příjemné ubytovaní poskytl SUD-skautský univerzální dům. Pro vstup do výcvikového centra bylo nejprve potřeba vyřídit legitimační průkazku. S platným průkazem jsme se vydaly skrze nepříznivé počasí na základnu, kde jsme zakončily den skautským A-Z kvízem. Druhý den byl nabitý hned několika částmi výcviku v interiéru i v exteriéru. Každá oblast má svého kvalifikovaného lektora a první na řadu přišla Léňa s testem smyslů. Následoval trénink schovávání se před mimozemšťany za měsíčními kameny a před obědem jsme si ve spacákách povídaly o třetím skautském zákonu, který nás provází celým listopadem, četly příběhy a začaly se zamýšlet nad uskutečněním Skautského dobrého skutku.  V odpoledních hodinách výcvik pokračoval v exteriéru – i na tuto oblast má organizace svého odborníka a tím je Lůča, která vedla nácvik řízení létajícího talíře mezi galaxiemi. Po dokončení tréninku jsme si vyzkoušely stravu ve stavu beztíže a zamířily na teplý čaj a něco sladkého do cukrárny, kde jsme načerpaly energii na další část výcviku a tím bylo mapování hvězdné oblohy. Tento program se odehrával v Jindřichohradecké hvězdárně, kde jsme načerpaly vědomosti v planetáriu a následně díky příznivé viditelnosti mohly v kopuli nahlédnout na povrch Měsíce, pozorovat Saturn i s jeho měsíci či poznávat barvy dvojhvězd. Náročný den jsme zakončily báječnou česnečkou. Poslední a rozhodující den našeho výcviku započal vydatnou snídaní, velkým úklidem a pokračoval mezinárodními vesmírnými zkouškami pod dohledem paní ředitelky vesmíru Beáty. Z čekací komory jednotlivě vycházely všechny uchazečky o absolvování výcviku, vyplnily a odevzdaly test a vydaly se zmapovat okolí základny a památky historického centra – taková orientace je důležitá při každém přistání na neznámém povrchu! 

Nadšení a nasazení všech uchazeček bylo ohromující, se zájmem a precizností splnily všechny úkoly, výzvy a části výcviku v zimě, v dešti i v mlze, a proto jsme s kolegyněmi mohly rozdat certifikáty o splnění výcviku na základně NASA, díky kterému se společně můžeme vydat na naší vesmírnou cestu. 

 

ZuSka